Jumalasuhde paranee jatkuvasti

Matti Harinen | 11.11.2021 |

Olen 76 -vuotias mies ja tullut uskoon 35 -vuotiaana. Pian uskoontuloni jälkeen Pyhä Henki näytti minulle Jumalasuhdetta kuvaavan näyn, jossa olin lattialla polvillani ja edessäni oli iso kiiltävän musta kenkä ja kengästä lähti sininen viivasuora housunlahje. Odotin siinä polvillani, milloin Jumala potkaisee minua päähän. Se kuvasi minun silloista Jumalasuhdetta ja käsitystä Jumalasta. Lapsuudessa saamani opetusten ja kokemusten mukaan olin ymmärtänyt Jumalan ankaraksi ja vaativaksi.

Isän sydän -tilaisuuksissa olin ensimmäisen kerran miesten viikonlopussa 2014 ja siellä koin, että tämä on hyvää opetusta. Sitten A-koulussa Pyhä Henki antoi ilmestyksen, että Jeesuksen ristintyö poisti elämän puulle menevältä tieltä vartioivan kerubin ja salamoivan miekan (1. Moos. 3:24). Joten saan mennä vapaasti syömään elämän puusta.  

Olin 2021 H-koulussa Siikaniemessä mukana. Maanantaina oli souking-hetki, ehkä yli tunnin pituinen. Siinä koin, että Isä kysyy minulta: ”Kerro Minulle tärkein toiveesi!” Ensin tuli mieleeni poikani uskoontulo. Kerroin sen enempää miettimättä. Isä jäi jotenkin kysyvänä odottamaan. Sitten vastasin. Rakkaussuhde sinuun, rakas Isä. Tunsin, että se oli hyvä vastaus. Itkin Isän sylissä lapsuuden kokemuksia, joita Pyhä Henki nosti mieleeni. Mm. tuomionpelkoa nousi pintaan.

Edellisenä yönä näin unta: vanhan naisen huulet puristettuna yhteen tiukasti ja sain ajatuksen. Minun huuleni ovat lukitut, etten puhuisi ja ilmaisisi tunteitani kenellekään sekä ajatus, että olen tehnyt jossain tilanteessa tästä valan. Isä kertoi sitten souking-hetkessä, että olin tapellut koulukaverin kanssa ja valehdellut äidille, koska en uskaltanut tuomion pelosta kertoa totuutta. Siinä syntyi vala, etten kerro kenellekään kaikkea mitä sydämessäni tunnen. Tämä on myös estänyt kertomasta Isälle salaisimpia tunteita, vaikka Isä on monesti kehottanut ”puhu suusi puhtaaksi Minulle”.

Itse en muistanut tätä tappelutapausta lainkaan. Muistikuvani alle 10 -vuotiaana ovat hyvin vähäiset. Muistan kuitenkin, että lapsuudessa pelkäsin vanhempien ihmisten moittimista, tuomiota. Pyhäkouluopetuskin oli lakihenkistä. Nyt opettelen tunnistamaan sydämeni salatuimmatkin tunteet ja puhumaan suuni puhtaaksi Isälle. H-koulun aikana kävin läpi Isän kanssa jopa ennen syntymääni tapahtuneita ikäviä asioita. Sain niihin myös rukousapua. Koin kaiken kaikkiaan paljon vapautumista sisäisistä taakoista.

Kiitos ja ylistys Isälle Hänen rakkaudestaan meitä kohtaan, Jeesukselle Hänen armostaan ja Pyhälle Hengelle, että Hän kirkastaa meille Jeesusta ja Isää! Kiitos myös koko Isän sydän tiimille tästä toiminnasta!