Bibelskolan Inheriting the Nations

En unik upplevelse som inte finns någon annanstans i världen

Smord undervisning, stöd och uppmuntran från varandra och Nya Zeelands hisnande vackra vilda natur gör INS till en unik upplevelse som saknar motstycke i världen.

 

Besök Inheriting the Nations webbplats och läs mer

BIBELSKOLAN Inheriting the Nations

Varför INS?

INS (Bibelskolan Inheriting the Nations) är en unik upplevelse som saknar motstycke i världen. Jag vet det av egen erfarenhet. Jag skulle vilja berätta vad jag upplevde när jag var där för första gången…

När jag var ungefär 26 år gammal (2012) började Herren dra mig tillbaka till sitt hjärta från
drogmissbrukets mörker där jag hade varit under hela tonåren och ännu i tjugoårsåldern. Jag upplevde en mycket stark omvändelse då hela min värld nästan omedelbart vände från mörker till ljus.

Fyra månader senare, genom några mirakulösa händelser, hamnade jag på Great Barrier, en liten ö 90 kilometer utanför Nya Zeelands kust. Det kändes vilt, exotiskt och spännande. Som holländare kunde jag inte ha åkt längre hemifrån, och ändå minns jag tydligt att jag redan första dagen kände att jag hade kommit hem.

Första natten vaknade jag och gick på toaletten. Mitt rum var i en liten stuga på en sluttning med en
fantastisk havsutsikt över Karaka Bay. Toaletterna låg lite längre upp i backen. När jag gick uppför
trappan till toalettbyggnaden vände jag mig om för att titta ut över vattnet och blev fascinerad av det
betagande månskenet som lyste upp oceanen. Exotiska fåglar sjöng i den tysta natten och fyllde luften
med sin musik. Det kändes som om jag hade landat på en annan planet och samtidigt kom en oförklarlig känsla av frid över mig. Detta är förmodligen en av de mest kraftfulla och omvälvande egenskaperna hos INS.

För mig var INS fylld av sådana underbara upplevelser, men också svåra. Men jag har upptäckt att en
kombination av dessa två vanligtvis är de tillfällen i livet då du känner dig som mest levande.

Under de första veckorna lyssnade jag uppmärksamt på vad som undervisades på lektionerna. Det hela lät väldigt bra och positivt, men det kändes inte särskilt verkligt för mig.

Den tredje veckan satte jag mig ner för att prata med James Jordan (grundaren av Fatherheart Ministries) och berättade för honom om det. Såvitt jag kunde förstå är kärnan i budskapet att det verkliga livet börjar med en personlig upplevelse av kärleken från din Far i ditt eget hjärta. Allt annat ska flöda därifrån. Men mitt problem var hur jag skulle kunna uppleva denna kärlek. Jag hade redan insett att jag inte kunde få det att hända själv. Jag kände att jag hade kört fast.

Samma vecka satt jag i klassrummet och lyssnade på James Jordans undervisning i den tredje lagen. Då hände något med mig. Det började med skratt, sedan kom outsäglig glädje, värme, frid och en jublande känsla av att vakna upp. Här var det… jag fick uppleva kärleken från min Far!

Det fanns gott om stunder av betjäning i skolan, lovsångsstunder, bönestunder och så vidare. Men nyckeln för mig till att öppna mitt hjärta för kärleken från min Far var att bara koppla av och höra det sanna evangeliet predikas. Det handlade inte bara om ord. Det var Guds levande ord.

Jag minns en gång när jag var i det stora sällskapsrummet på övervåningen i Orama gemenskapcenter. Då kom några från skolans personal in för att säga godnatt till eleverna. Min reaktion var väldigt ovanlig för mig: jag ville hoppa upp från stolen och springa mot dem för att krama dem. Det fanns en enorm mängd kärlek i mitt hjärta till dessa människor, som fortfarande mestadels var främlingar för mig. Senare insåg jag att denna kärlek inte kom från mig utan från Fars hjärta för hans barn.

Den här upplevelsen varade i ungefär en och en halv dag. När den började avta var jag orolig att förlora allt jag hade fått. Men när jag nu efteråt tänker på saken ser jag att vissa grundläggande delar av mitt väsen permanent har blivit förvandlade.

Under åren har jag pratat med många som har varit på INS och några har haft liknande upplevelser, men andra däremot väldigt olika. För vissa var det en långsam gryning av ljus och kärlek som var så mild och gradvis att de knappt märkte det. Men när de såg tillbaka visste de att de var annorlunda. Vissa upplevde inte (såvitt de vet) något nämnvärt under INS men det hände först månader, ibland år senare.

Alla upplever livet på olika sätt. Men en gemensam faktor för INS är den förvandlande kraften i den
kärleksfulla närvaron av vår Far som är så påtaglig där.

James Jordan säger att Orama är en ”tunn plats” – en plats där avståndet mellan himmel och jord är
kortare. Detta påstående är absolut sant och inte bara i en metafysisk bemärkelse.

Än en gång, varför INS?

Om du funderar på att söka in till INS är jag säker på att det redan finns många tankar i ditt sinne.

Är det här verkligen för mig?

Kan jag verkligen ta så mycket ledigt?

Tänk om det hela är en stor besvikelse?

Är det verkligen värt alla dessa pengar?

Kommer Gud verkligen att möta mig om jag går dit?

Jag kan inte lösa de här frågorna åt dig, det finns bara En som kan. Jag säger inte att du måste gå, men om du känner ens den minsta dragning åt det hållet, tryck inte tanken ur ditt sinne för lätt. Fråga Honom:

ÄR DETTA FÖR MIG?

När han svarar dig kommer det att krävas mod att följa upp det. Men det är äventyret i ett liv i tro. Och det är värt att eftersträva, även om det är väldigt skrämmande.

– Tom Carroll